Jak stworzyć budżet marketingowy?

Spis treści

Jak stworzyć budżet marketingowy?

Spis treści:

  • Jak duży powinien być budżet marketingowy?
  • Dodatkowe elementy budżetu marketingowego
  • Jak w 5 krokach zaplanować budżet marketingowy?
  • Zacznij od podstaw. Ustal cel, grupę docelową i kanały komunikacji
  • Określ własne możliwości finansowe
  • Planowanie działań marketingowych
  • Przemyśl koszta poboczne
  • Rozważ współpracę z agencją marketingową
  • Podsumowanie

Profesjonalne i odpowiedzialne rozwijanie agencji marketingowej nie opiera się tylko i wyłącznie na dobrze sprecyzowanej strategii. Dodatkowym, bardzo istotnym elementem każdego biznesplanu jest prawidłowo oszacowany budżet marketingowy. Jak go stworzyć i skąd wziąć środki na promocję? Wszelkie szczegóły w dalszej części artykułu.

Jak stworzyć budżet marketingowy?

Aby przyspieszyć rozwój firmy i zwiększyć jej przychody, warto postawić na dodatkową promocję marketingową. Niestety obecnie za większość aktywności reklamowych trzeba zapłacić. Oczywiście, istnieją darmowe działania, które na samym początku można podjąć. Mimo wszystko na dłuższy czas nie będą wystarczająco efektywne. Nie oznacza to jednak, że wystarczy zapłacić, a reklama wszystko zrobi za nas. Aby marketing działał skutecznie, istotne jest połączenie działań darmowych i płatnych. Synergiczna praca pozwoli znacząco poprawić widoczność Twojej strony w internecie.

Każdy przedsiębiorca, który poważnie myśli o rozwoju swojej firmy powinien skrupulatnie zaplanować budżet marketingowy. Wcześniejsze opracowanie wydatków na reklamę zaowocuje brakiem niespodziewanych wydatków oraz wzrostem wyników. Nierozsądnie rozplanowane działania marketingowo doprowadziły niejedną firmę do kłopotów finansowych. Właśnie z tego powodu konieczne jest dobranie budżetu marketingowego na podstawie wielkości firmy i jej możliwości finansowych

Aby profesjonalnie określić wydatki na reklamę oraz marketing, powinniśmy w kosztorysie uwzględnić wszelkie nasze działania reklamowe (np. Google Ads (Adwords)). Nie skupiajmy się tylko na kosztach reklamy i zakupie wszelkiego rodzaju materiałów promocyjnych. Ważne jest, aby nasz budżet marketingowy zakładał również wynagrodzenie dla osób, które pracują w dziale marketingowym oraz dla podwykonawców. Jeśli mowa tutaj o podwykonawcach, to wskażmy wydatki na wszystkie usługi tj. Współpraca z agencją interaktywną, opłaty za internet, telefony, Photoshop oraz innych narzędzi, które wspierają nasz wewnętrzny marketing. Wiele firmy do działań marketingowych używa specjalnych narzędzi np. Aplikacje do wysyłki mailingu, monitoring sieci, tworzenie analizy i badań rynkowych itd. Za niemal wszystkie specjalistyczne narzędzia musimy zapłacić, dlatego również i tych wydatków w budżecie marketingowym nie omijaj. Pamiętaj, że ukryte koszta są pierwszym gwoździem do Twojej biznesowej porażki.

Jak duży powinien być budżet marketingowy?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Budżet marketingowy jest sprawą indywidualną każdej firmy. Każde przedsiębiorstwo dysponuje różnymi środkami i ma zyski na kompletnie różnych poziomach. Warto jednak pamiętać, że kwota, która zostanie przez nas ustalona, powinna być uzależniona od wielkości rynku, na którym chcemy się promować. A żeby tego było mało, to powinniśmy wziąć pod uwagę również grupę docelową, możliwości finansowe firmy, branży oraz formy prowadzonych działań marketingowych. Budżety zupełnie innej wysokości będziemy musieli przeznaczyć na marketing online niż na reklamę outdoor.

Według specjalistów z agencji reklamowych budżet marketingowy warto podzielić na trzy części.

  • Pierwsza z nich powinna być skierowana bezpośrednio na rynek uniwersalny, czyli najszerszy. Ze względu na to, że rynek uniwersalny generuje najmniejsze przychody i określa wszystkie osoby, które mogą mieć bezpośredni kontakt z marką, przeznaczmy na niego 10% zakładanego budżetu.
  • 30% naszego ustalonego budżetu marketingowego skierujmy do segmentowanej i sprecyzowanej target grupy i persony klienta. Dokładną grupę docelową określimy na podstawie rynku uniwersalnego. Pamiętaj, że grupa odbiorców musi odpowiadać profilowi naszej firmy i być zainteresowana naszymi usługami.
  • Z kolei trzecią część środków na reklamę powinniśmy wykorzystać na dotychczasowych lub nowych klientów, którzy nieustannie korzystają z usług oferowanych przez naszą firmę. Na ten cel przeznacz 60% całego budżetu marketingowego.

Uwzględniając powyższe wskazówki i podział kosztów na reklamę, warto pamiętać, żeby podzielić również swoje działania marketingowe na online i outdoor. W tym przypadku powinniśmy dokonać dogłębnej analizy, która forma reklamy dotrze do których klientów. Istotną kwestią jest również to, na jakiej reklamie nam osobiście bardziej zależy.

Dodatkowe elementy budżetu marketingowego

Oprócz środków, jakie chcemy przeznaczyć na działania marketingowe, w planach należy uwzględnić również ramy czasowe, w których będą wykonywane działania. Takie elementy pozwolą nam sukcesywnie wdrażać plan marketingowy oraz osiągnąć zamierzony cel. A jego najistotniejszym elementem jest to, aby nie planować budżetu marketingowego z dnia na dzień. Z innymi kosztami należy się liczyć podczas szybkiej, agresywnej kampanii nastawionej na natychmiastowe zyski, a inaczej na rozłożoną w czasie z uwzględnieniem działań bezpłatnych. Jest to zależne nie tylko od możliwości finansowych firmy, ale również sektora biznesowego. W branżach sezonowych konieczna może okazać się natężona promocja w czasie największego popytu.

Nie bez znaczenia pozostaje obszar, w którym prowadzisz działalność. Z innymi kosztami musi liczyć się firma na konkurencyjnym rynku warszawskim, a innymi sklep w niewielkiej miejscowości, gdzie najbliższa konkurencja oddalona jest o kilkanaście kilometrów. Zdecydowany wpływ ma również to, czy prowadzisz firmę wyłącznie stacjonarnie, online, a może biznes o charakterze mieszanym. Kolejnym czynnikiem będzie ilość kanałów, na których chcesz przeprowadzić reklamę. Niektórzy zawężają obszary do wyszukiwarki Google i Facebook, a inni wolą promować się również na Instagramie, TikToku, Linkedin i innych kanałach komunikacyjnych. Im szersze pole działania tym koszta analogicznie będą rosnąć.

Jak w 5 krokach zaplanować budżet reklamowy?

Tak jak już omówiliśmy budżet marketingowy stanowi integralną część działania firmy. Odpowiednio zaplanowany może nie tylko zwiększyć zyski, ale również uniknąć narażenia na finansowe niepowodzenia. Jak już wiesz, jest on zależny od kilku czynników. Dowiedz się, jak stworzyć budżet marketingowy w 5 krokach.

1. Zacznij od podstaw. Ustal cel, grupę docelową i kanały komunikacji

Aby określić budżet marketingowy, najpierw musimy wiedzieć, dla kogo chcemy prowadzić kampanie, na jaką skalę i jaki jest jej cel. Musisz określić profil swojego wzorcowego klienta. Jeżeli prowadzisz sklep z kosmetykami damskimi i 99% Twoich klientów to kobiety, to bez sensu tracić pieniądze i reklamę kierować do obu płci. Inny budżet będzie potrzebny, aby zaistnieć na lokalnym rynku w małej miejscowości, a inny, jeżeli Twoim celem jest poprawianie widoczności w całej Polsce. Należy określić również, w jakich miejscach będziesz się reklamować. Czy będzie to reklama outdoor, czy może internetowa? Jeżeli internetowa, to na jakich kanałach?

2. Określ własne możliwości finansowe

Na pytanie, jak stworzyć budżet marketingowy, warto zacząć odpowiadać od poznania możliwości finansowych Twojej firmy. Od tego będzie ściśle uzależnione to jaką kwotę możesz przeznaczyć. Nie można założyć jednych uniwersalnych widełek, bo inne zasoby finansowe będzie miała rozbudowana korporacja z kilkunastoletnią historią, a inne firma rozpoczynająca działalność. Oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły, ale określenie swoich możliwości jest kluczowe w celu oszacowania pieniędzy na marketing.

3. Planowanie działań marketingowych

Kolejny niezbędny krok. Po poznaniu swojej grupy docelowej, celu działań i określeniu możliwości finansowych jest zaplanowanie działań marketingowych. Musisz sobie zadać pytanie, czy swój cel chcesz osiągnąć krótkoterminowo, czy nastawić się na kampanię trwającą dłuższy czas. Szybka, agresywna promocja nastawiona na natychmiastowe zyski pochłonie więcej budżetu niż rozłożona w czasie praca. W tym punkcie należy precyzyjnie określić, na jakich kanałach będziesz się reklamować, na które chcesz nałożyć największy nacisk, a które będą stanowiły poboczny element.

4. Przemyśl koszta poboczne

Oprócz pieniędzy, które należy przeznaczyć na same reklamy, czy to internetowe, czy outdoorowe należy doliczyć koszta poboczne. Koszt utrzymania programów, licencji w aplikacjach internetowych i abonamentów. Ponadto na pewno w trakcie kampanii niektóre aspekty będą potrzebować korekty, co też może wiązać się z dodatkowymi płatnościami. Nie możesz planować swojego budżetu marketingowego, co do złotówki. Każdy nieplanowany wydatek postawiłby wtedy Twoją firmę w trudnym położeniu.

5. Rozważ współpracę z agencją marketingową

Stworzenie zespołu marketingowego to często szereg czynności, które wymagają nie tylko czasu, ale również nakładów finansowych. Musisz opłacić każdego pracownika, ewentualne szkolenia oraz koszt nieobecności. Kontakt z doświadczoną agencją marketingową pozwala uniknąć tych opłat oraz kwestii księgowych, które musisz prowadzić przy samodzielnym stworzeniu zespołu marketingowego. Nie bez znaczenia pozostaje jakość usług, która w doświadczonej agencji marketingowej świadczona jest na najwyższym poziomie.

Jeżeli masz problem z ustaleniem budżetu marketingowego, a poprzednie próby określenia go skończyły się tylko zszarganiem nerwów, to skontaktuj się z naszą agencją marketingową Scorise i pozwól ustalić budżet marketingowy bez niepotrzebnego przepalania pieniędzy.

Podsumowanie

Określenie budżetu marketingowego oraz jego bieżąca korekta pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów, oraz często problemów finansowych. Należy skupić się zarówno na elementach bazowych, jak i kosztów, które mogą pojawić się w trakcie kampanii. Kilka prostych kroków może pomóc Ci lepiej zaplanować wydatki i uniknąć finansowego fiaska. Problem z doborem finansów może rozwiązać kontakt z agencją marketingową, która pomoże dobrać to odpowiednio.

Autor publikacji

Pozostałe treści z kategorii: , ,

koszt pozycjonowania strony internetowej

Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

KOSZT POZYCJONOWANIA STRONY INTERNETOWEJ Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? To pytanie zadaje wielu naszych klientów. Ustalenie budżetu na SEO to niełatwe zadanie, ponieważ ceny za

Update cookies preferences 3.